nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy


Dziecięce Atelier – warsztaty haftu

aktualność

Dni_Wilanowa_haft.JPG

Zapraszamy dzieci do przeniesienia się do czasów, w których ręczne zdobienie tkanin było sztuką, a malowanie za pomocą igły i nici - prawdziwym majstersztykiem. Wszystkich chętnych do odbycia tej podróży zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach haftu w ramach programu Wilanowskie spotkania małych artystów.

W czasie warsztatów haftu krzyżykowego dzieci poznają sekrety tej niezwykłej techniki zdobienia tkanin oraz same będą miały okazję poczuć się jak artyści, tworząc własne dzieła przy użyciu tamborków, igieł, tkanin oraz kolorowych nici. Dawna i już trochę zapomniana sztuka haftu jest doskonałą lekcją cierpliwości rozwijającą zdolności manualne. 

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znakomicie się bawią, gdy mają pod ręką kolorowe nici, tkaniny i igły. Zapraszamy zatem małych artystów na przygodę, dzięki której poznają przyjemność okiełznania nitkowego chaosu i malowania nie pędzlem, lecz… igłą.

 

Dni_Wilanowa_haft_1.JPG

Informacje:
Termin: ostatnie soboty miesiąca, godz. 13.30–15.
Miejsce: sala edukacyjna w pałacu.
Obowiązuje rezerwacja: 22 54 42 850; bilety@muzeum-wilanow.pl
Koszt: 10 zł od osoby.

 

 

Najbliższe weekendowe warsztaty haftu dla dzieci:

Każdorazowo warsztaty będą rozpoczynały się od przedstawienia krótkiej historii haftu, prezentacji najpiękniejszych przykładów dzieł stworzonych za pomocą tej techniki. Następnie dzieci otrzymają wskazówki dotyczące haftu krzyżykowego i materiały potrzebne do wykonania własnych kompozycji.

27 czerwca: zajęcia odwołane

25 lipca, godz. 13.30–15: Haftujemy królewskie ogrody

Rezydencja króla Jana III od wielu wieków słynie z pięknych ogrodów pełnych pachnących, kolorowych kwiatów. Uczestnicy warsztatów na podstawie specjalnych wzorników będą mieli okazję i możliwość do wyhaftowania własnej wersji wilanowskich ogrodów.

29 sierpnia, godz. 13.30–15: Wzornikowe szaleństwo (namiot historyczny w parku)

W pałacu i jego otoczeniu można odnaleźć mnóstwo wzorów i kolorów. Uczestnicy po krótkim wstępie o wykorzystaniu różnych trendów w hafcie będą mieli za zadanie odtworzyć lub wykreować własne pomysły na piękne i niepowtarzalne wzory.

26 września i 24 października, godz. 13.30–15: Nadworny dekorator cz. I i II

Niemal na każdym dworze królewskim znajdowały się osoby odpowiedzialne za piękny wystrój apartamentów. Dekorator musiał mieć świetny gust, żeby odpowiednio dobierać wzory i kolory. Tym razem dzieci  wcielą się role dekoratorów i spróbują stworzyć haftowane kompozycje, które z pewnością zachwyciłyby samego króla!

28 listopada, godz. 13.30–15: Świąteczne wyszywanie

Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym szczególnie ceni się domowe ciepło, a w gronie rodzinnym przychodzi wiele pomysłów na wspólne spędzanie zimowych wieczorów. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję do niektórych z nich się przekonać, haftując świąteczne motywy na serwetach. Dowiedzą się również, jak Święta Bożego Narodzenia spędzał król Jan III z rodziną.

Informacji na temat warsztatów udziela:
Katarzyna Pietrzak
kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 27 58

Podziel się:
Wykop Facebook Twitter
53_wil.1140.jpg

Portrety haftowane (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Para portretów przedstawiających Marię Leszczyńską, córkę króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego oraz jej małżonka Ludwika XV, króla Francji, wykonana została haftem półkrzyżykowym na kanwie lnianej (przeciętnie 63-65 ściegów na 1 cm2).

07_przed kons fragm_fot_z_reszka_obrazek haftowany_scena parkowa_konserwacja_pracownia_tkanin.jpg

Haftowany obrazek (album zdjęć, Konserwacja)

Ze względu na zniszczone obrzeża tkaniny oraz stan deski, na której znajdował się obrazek, tkaniny nie przybito gwoździami tak jak miało to miejsce w oryginalnym montażu. Po naciągnięciu na deskę jedwabna tkanina została zasznurowana od rewersu przędzą jedwabną mocowaną do bawełnianej taśmy ...

klub haftu baner.jpg

Klub Haftu (artykuł, Edukacja)

Klub Haftu powstał z myślą o osobach, które ukończyły kurs haftu w Muzeum Pałacu w Wilanowie i pragną dalej rozwijać …

zabawki krolewicow.jpg

Zabawki dzieci królewskich w XVII wieku (artykuł, Silva Rerum)

Czym bawili się przyszli monarchowie, gdy jeszcze nie potrafili stanąć o własnych siłach, widzimy na portrecie Stanisława Leszczyńskiego, z przełomu …