nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

Wilanowski informator konserwatorski. Wydanie w Roku Jubileuszowym 200-lecia Muzeum, Warszawa 2005 Wilanowski informator konserwatorski jest adresowany do publiczności Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz środowisk zainteresowanych problematyką ochrony zabytków i profesjonalnej opieki nad dziedzictwem kulturowym. W formie popularnej przedstawia najważniejsze w latach …Scriptorium Villa Nova – otwarte warsztaty kaligrafii

aktualność

Scriptorium2.JPG

Pióra w dłoń! Zapraszamy na warsztaty kaligrafii dla małych i dużych!

Jeśli chcą Państwo zmienić swój charakter pisma na charakter pisma… samego króla Jana III lub stać się skrybą na usługach Jego Królewskiej Mości, to zapraszamy do Scriptorium Villa Nova na warsztaty kaligrafii.

Warsztaty adresowane są do miłośników kaligrafii w każdym wieku, a także osób, które chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Za wzór stawiamy sobie pismo angielskie, którego wielką zaletą była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania.

Otwarte warsztaty kaligrafii_3, fot. Michał Kawka

Pismo angielskie w swej pierwotnej odmianie, jaką jest cancellaresca, stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają fantazyjne kształty.

Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się do dziś w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, który wynosi w przypadku tego kroju pisma 55°, o owalności i ozdobności itd.

Warsztaty mają formułę otwartą (nie obowiązuje rezerwacja), a ich uczestnicy sami decydują o intensywności i rodzaju wykonywanych ćwiczeń, których celem jest doskonalenie umiejętności starannego kreślenia liter o fantazyjnych kształtach.

Warsztaty odbywają się w namiocie historycznym zaaranżowanym na dawne scriptorium.

Termin: od maja do września – weekendy w godz. 13–17 oraz w środy w godz. 14–18.

Miejsce: pergola przy wejściu do ogrodu 

Koszt: bilet wstępu do parku (5 zł – bilet normalny, 3 zł – bilet ulgowy)

Program:

Targi Przedszkolaka 2012 4.jpeg

Od A do Z, czyli kaligrafia bez tajemnic – zanim zasiądą Państwo przed pulpitami, udzielimy kilku cennych wskazówek, które z pewnością pomogą Państwu w krótkim czasie stać się mistrzami kaligrafii.Podpowiemy, w jaki sposób należy trzymać obsadkę, pokażemy, jak kreśli się różnej grubości linie, przypomnimy o właściwej pozycji ciała w trakcie pisania.

W Scriptorium Villa Nova – co każdy skryba zawsze miał w zasięgu ręki, kiedy zasiadał przed pulpitem? W czasie warsztatów poznają Państwo pilnie strzeżoną przez wiele dziesiątek lat recepturę atramentu, który zwał się niegdyś inkaustem. Dlaczego gęsie pióro zasłużyło na miano najpopularniejszego przyboru do pisania? Dlaczego niektórzy skrybowie podpisywali swoje kałamarze własnym imieniem? Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo w Scriptorium Villa Nova.

Na usługach Jego królewskiej Mości w roli skryby – spod pióra sekretarza królewskiego wychodziło wiele ważnych dokumentów. Aby zostać sekretarzem królewskim, należało bardzo dużo ćwiczyć, aby wyrobić sobie rękę w kreśleniu kształtnych liter. A jeśli król Jan III powołałby Państwa na swojego sekretarza? Przed Państwem okres próbny, w czasie którego należy pokazać, że nie mają Państwo sobie równych w piśmie angielskim! Krok po kroku nauczymy Państwa kreślić małe i wielkie litery w stylu pisma angielskiego. 

Ornamentowy zawrót głowy w pracowni iluminatora – wprowadzimy Państwa w świat dawnych ozdobników tekstów. Dowiedzą się Państwo, co to jest bordiura, rubryka, iluminacja, ornament. Podpowiemy Państwu, jak można je wykorzystać w tekście, aby zadziwiał on swoją kunsztownością i artyzmem. 

Atrakcje dla dzieci:

Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka – czy kaligrafia rzeczywiście oznacza tylko sztukę pięknego pisania? A może jest to również sztuka cierpliwości? O prawdziwości tej tezy dzieci będą mogły się same przekonać, kreśląc małe i duże litery na kartach do ćwiczeń, oczywiście w stylu pisma angielskiego.
Skrzydlate stwory w pałacu w Wilanowie – wystarczy poprawić tuszem zarysy skrzydlatych potworów, pokolorować je, a w mgnieniu oka staną się one jeszcze straszniejsze... 

Wilanów – rezydencja króla zwycięzcy – przeglądając karty książeczki, dzieci odkryją wiele faktów z życia Jana Sobieskiego. Będą mogły wsłuchać się w opowieści snute przez maszkarona, parę kozłów… Jakie tajemnice skrywają panoplia, festony, fryzy, sztukaterie? Czy sławią naszego króla tylko za zwycięstwo pod Wiedniem 1683 roku? W książeczce dzieci znajdą odwzorowania wielu detali z elewacji letniej rezydencji króla zwycięzcy. Każdy z nich jest potraktowany jako osobne studium przypadku. Jeśli któryś z nich urzeknie ich swoim niepowtarzalnym kształtem albo zainteresuje swoim znaczeniem, będą mogły go obrysować tuszem, pokolorować kredkami, wyciąć, oprawić i powiesić na ścianie w swoim pokoju.

Koordynatorzy: 
Katarzyna Pietrzak: kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
Janusz Korzeniowski: jkorzeniowski@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook Twitter
kamionka_wystawa_wokol_kawy_herbaty_czekolady.jpg

Wystawa „Wokół herbaty, kawy i czekolady” (artykuł)

Zapraszamy do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na wystawę „Wokół herbaty, kawy i czekolady”. Prezentujemy wilanowską kolekcję ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki. Wystawie towarzyszy starannie opracowany, bogato ilustrowany katalog. Wystawa na pierwszym piętrze pałacu wilanowskiego, wstęp w cenie biletu do pałacu.

Odyseusz wraca do Itaki_fresk na elewacji.jpg

Trwalsze niż na wosku pismo na marmorze (artykuł, Silva Rerum)

Dalej, szybciej, więcej... w naturze człowieka leży przekraczanie granic własnych możliwości, wieczne poszukiwanie nieznanego i wystawianie się na próby. Mimo …

wycieczka lato 2013.JPG

Wycieczki przyrodnicze (aktualność)

Serdecznie zapraszamy na wycieczki przyrodnicze z przewodnikiem po ogrodach wilanowskich. W trakcie spotkań poznamy różnorodność przyrodniczą i krajobrazową ogrodów w Wilanowie. Dowiemy się między innymi, jakie drzewa rosną w wilanowskich ogrodach i jakie żyją tu zwierzęta. Na każdym spotkaniu sprawdzimy też, co ciekawego aktualnie dzieje się w przyrodzie.

2. W morysinskiej gestwinie.JPG

Morysin! – warsztaty przyrodnicze (aktualność)

Dziki, tajemniczy, niezwykły – rezerwat przyrody Morysin. Zapraszamy do udziału w nowym programie warsztatów przyrodniczych organizowanym przez Muzeum Pałacu Króla …

portret_jakuba_ludwika_sobieskiego.jpg

List Jana Sobieskiego do Marii Kazimiery o nowonarodzonym synu Jakubie Ludwiku (artykuł, Sobiesciana)

6 stycznia 1668, Zamek w Żółkwi, Żółkiew, Ukraina
W liście do żony, Marii Kazimiery, Jan Sobieski wypytywał o swojego nowonarodzonego …