nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy


Historia Mniej Znana – spacer 19 lipca

aktualność

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. 

Gdyby mogli Państwo porozmawiać z samym Sobieskim, pewnie okazałoby się, że jest wiele wspólnych tematów. Mamy nadzieję, że te wybrane przez nas również Państwa zainteresują.

Spacery rozpoczynają się o godz. 13 w szatni pałacowej. 

Cena: bilet wstępu do pałacu.

Harmonogram spacerów:

portret_marysienki.jpg

19 lipca: Patronat kobiet nad rozbudową rezydencji wilanowskiej
Obecny kształt rezydencji wilanowskiej zawdzięczamy nie tylko królowi Janowi III. Nieocenioną rolę w rozbudowie wilanowskiego majątku ziemskiego odegrały także kobiety. Zarówno królowa Maria Kazimiera, jak i późniejsze właścicielki rezydencji: Elżbieta Sieniawska, Izabela Lubomirska, Aleksandra Potocka, zapisały się w historii jako wykształcone, przedsiębiorcze i obyte w ówczesnym świecie, doprawdy zacne mieszkanki Wilanowa.

2 sierpnia: Kolekcjonerskie zdobycze S.K. Potockiego

16 sierpnia: Różnorodność przyrodnicza ogrodów wilanowskich

30 sierpnia: Kuźnia, karczma, spichlerz – zapomniane budynki Wilanowa

13 września: Wilanów podczas wojennej zawieruchy

27 września: Potoccy wilanowscy

11 października: Presto, vivo, allegretto –  czyli muzyczny rytm Wilanowa

Dodatkowych informacji na temat programu udziela:
Nela Kokoszka
koordynator programów dla dorosłych
nkokoszka@muzeum-wilanow.pl
tel. 22 544 28 38 

Poprzednie spacery:

21 czerwca: Wśród portretów Jana III

Bezwzględny władca, a może opiekuńczy ojciec o wszechstronnych zainteresowaniach? Jedno jest pewne – niezwykły człowiek wart poznania. Serdecznie zapraszamy na spacer, który będzie świetną ku temu okazją.

7 czerwca: Bim, bam, bom – zegary w wilanowskim pałacu

Zegary, czasomierze, chronometry. Szukaliśmy tych, które odmierzały czas króla Jana III. Żeby je odnaleźć, zwiedzaliśmy nie tylko pałac, ale wyruszyliśmy także do ogrodów. Odnaleźliśmy też zegary należące do kolejnych właścicieli Wilanowa. A byli wśród nich prawdziwi miłośnicy przyrządów do pomiaru czasu. 

24 maja: Maria Kazimiera: królowa i matka

Marysieńka Sobieska była żywotna i płodna niczym bogini. Jakie relacje łączyły ją z potomkami? Jakie nadzieje i plany wiązała ze swymi dziećmi? Dla kogo była niczym rodzona matka, a komu zwyczajnie matkowała? 

10 maja: Gotowalnie króla i królowej – czyli spotkanie w barokowej garderobie

Dzięki pracom konserwatorskim przeprowadzonym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego większość pomieszczeń w Apartamentach Królewskich odzyskała swój dawny blask. Znowu można podziwiać bogatą stylistykę barokowych wnętrz oraz odkrywać ich funkcje – nie zawsze oczywiste na pierwszy rzut oka. Podczas spaceru opowiadaliśmy nie tylko o charakterystyce dekoracji, ale także o rzeczach niezbędnych dla dbającego o wygląd XVII-wiecznego eleganta. 

26 kwietnia: Ludwik XIV, XV, a może biedermeier? – rzecz o meblach 

W świecie stylów meblarskich panuje niezwykła różnorodność. Ale czy wszystkie bogato zdobione meble to ludwiki i czym właściwie różni się ludwik XIII, XIV, XV i XVI? Jak rozpoznać empire i co łączy go z klasycyzmem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na naszym spacerze. Zapraszamy!

12 kwietnia: Pałacowe metamorfozy

Kolumna ukryta w ścianie – czemu służyła? Zamurowana klatka schodowa – kto ją zamurował i po co? 335-letni pałac musi mieć swoje tajemnice. Na spacerze tropiliśmy kolejne metamorfozy tego niezwykłego miejsca. 

29 marca: „Czy kobieta to też człowiek, czyli o XVII-wiecznych dysputach na francuskich salonach

Spotkanie poświęcone było bardzo ciekawym dysputom, jakie toczyły się na salonach francuskich w XVII wieku, a dotyczyły istoty i kondycji kobiety. Czy wpłynęły one na zmianę wzorca osobowego kobiety również u nas – przecież przeobraża się on zasadniczo od końca XVII przez XVIII wiek, tak że nawet Władysław Konopczyński, pisząc książkę o tych czasach, zatytułował ją: „Gdy rządziły nami kobiety”.

15 marca: Orient w Wilanowie

Daleki Wschód fascynował od najdawniejszych czasów. Fascynował także właścicieli pałacu w Wilanowie. Podczas spotkania opowiadaliśmy o ponad trzystuletniej tradycji kolekcjonowania dzieł sztuki dalekowschodniej w Wilanowie. Jak wyobrażano sobie Chiny i Japonię? Które przedmioty były najcenniejsze dla Europejczyków? Czy udało się odkryć wszystkie sekrety mistrzów Orientu? 

1 marca: „W gabinecie kolekcjonera

W komnatach wilanowskiego pałacu swoje miejsce znalazła ogromna kolekcja sztuki. Można tu podziwiać obrazy i rzeźby znamienitych artystów, ale też niewielkie rozmiarem przedmioty, zachwycające za to kunsztem wykonania. Uwagę przyciągają takie niezwykłości, jak inklinacyjny zegar słoneczny oraz zwyczajnie wyglądająca laska, która dopiero po chwili odkrywa swoją prawdziwą naturę – po wysunięciu rączki odsłania się metalowa miarka zaopatrzona na trzech ściankach w skale pomiaru wysokości, szerokości i długości. Spacer przybliżał nieoczywiste, a czasem i osobliwe elementy kolekcji wilanowskiej.

15 lutego: „Zakochany król i królowa” 

Pałac w Wilanowie to rezydencja zakochanej pary królewskiej. Jaki był naprawdę związek przepięknej Francuzki i walecznego króla? Można się tego dowiedzieć, odczytując miłosne treści ukryte w dekoracji pałacowej. Cykl fresków mitologicznych zdobiących galerie pałacu prezentuje sceny ulubionej opowieści króla – o Amorze i Psyche. W tym niezwykle barwnym micie można odnaleźć analogie do prawdziwej historii Jana i Kazimiery. A tych jest zaskakująco wiele! 

5 lipca: Morysin – dzikość miejsca

Morysin – dzika kraina  na przedmieściu wielkiego miasta. Zapraszamy na spacer niewydeptanymi ścieżkami rezerwatu Morysin, podczas którego można będzie zobaczyć cenne okazy przyrodnicze, spotkać charakterystyczne gatunki roślin i zwierząt. Zobaczymy ślady XIX-wiecznych założeń ogrodowych i pozostałości zabudowań wchodzących niegdyś w skład romantycznego parku. Wspólnie przekonamy się, jak dzika może być przyroda w granicach miasta stołecznego.

Podziel się:
Wykop Facebook Twitter
koronka_secesja_androsiuk.jpg

Kurs koronki klockowej dla dorosłych (aktualność)

Na kursie koronki klockowej postaramy się przekonać Państwa, że wykonanie koronki – delikatnej, wyszukanej, misternej – przy odrobinie dobrych chęci jest w zasięgu naszych rąk.

Klub Haftu 2.JPG

Kursy haftu dla dorosłych (aktualność)

Spowolnijmy bieg czasu i zanurzmy się w tradycję. W ramach Wilanowskiego Atelier ożywiamy dawną, wspaniałą sztukę haftu. Zapraszamy na warsztaty dla początkujących i zaawansowanych, podczas których w pałacu króla Jana III ożywa na nowo zanikająca sztuka czarowania igłą i nitką.

Targi Przedszkolaka 2012 4.jpeg

Scriptorium Villa Nova – otwarte warsztaty kaligrafii (aktualność)

Pióra w dłoń! Zapraszamy na warsztaty kaligrafii dla małych i dużych! Jeśli chcą Państwo zmienić swój charakter pisma na charakter pisma… …

Moda bardzo dobra_okładka_mała.jpg

Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów (artykuł)

Spisana ok. 1686 r. "Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów…" to obszerny, szczegółowy i oryginalny rękopiśmienny zbiór przepisów kulinarnych, który można uznać za drugą polską książkę kucharską. Prawie cała nasza wiedza o kuchni staropolskiej była dotąd oparta na "Compendium ferculorum" ­­­ułożonym przez Stanisława Czernieckiego, kucharza Lubomirskich – dziele słynnym, które wydano w 1682 r., a następnie powielano w kolejnym stuleciu.

44_miłość do ksiąg jana iii.jpg

Miłość do ksiąg Jana III Sobieskiego (artykuł, Silva Rerum)

Chwała i sława Jana III Sobieskiego jako wspaniałego wodza i męża stanu nieco przesłoniły inne cechy wielkości, właściwe jego umysłowi …

portret_jakuba_ludwika_sobieskiego.jpg

List Jana Sobieskiego do Marii Kazimiery o nowonarodzonym synu Jakubie Ludwiku (artykuł, Sobiesciana)

6 stycznia 1668, Zamek w Żółkwi, Żółkiew, Ukraina
W liście do żony, Marii Kazimiery, Jan Sobieski wypytywał o swojego nowonarodzonego …